Arquivos diários: 20 de fevereiro de 2019

Brexit. Polska w gronie państw najbardziej dotkniętych potencjalnym odejściem Wielkiej Brytanii z UE

Brexit. Polska w gronie państw najbardziej dotkniętych potencjalnym odejściem Wielkiej Brytanii z UE

brexit konsekwencje

Z pewnością pracownicy i pracodawcy, których dotyczy ten problem, powinni uważnie śledzić rozwój wydarzeń związanych z brexitem i starać się przygotować na każdą ewentualność[2]. Dosyć jednoznacznie rysuje się najbliższa przyszłość prawa o pracownikach delegowanych, jeżeli wiążąca stanie się umowa o wystąpieniu, czyli nastąpi tzw. miękki brexit. W tym przypadku polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu będzie obowiązywała dotychczasowa dyrektywa oraz przepisy transponowane do krajowych porządków prawnych, w tym polskie i brytyjskie z 1996 r. Pierwsze zmiany nastąpią z końcem lipca 2020 r., gdy wejdą w życie nowe przepisy ustalone przez wspomnianą znowelizowaną dyrektywę.

To zachęci do nielegalnych operacji. Brexit bez porozumienia z Unią Europejską może doprowadzić w Wielkiej Brytanii do niedoborów żywności, paliw i lekarstw, a także do twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Dla Unii Europejskiej to też nie wróży nic dobrego.

Hirsch: Gospodarka najbardziej nie lubi niepewności [OPINIA]

Od momentu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, państwa członkowskie mogą nie uznawać takich certyfikatów. W konsekwencji może to doprowadzić do sytuacji wykluczenia z rynku zamówień publicznych w państwach UE podmiotów, które nie posiadają tego typu dokumentów wydanych w krajach wspólnotowych[20]. Pewnym utrudnieniem, przede wszystkim dla brytyjskich podmiotów, będzie wymóg korzystania z Jednostki Notyfikowanej ulokowanej na terytorium UE, gdy procedura oceny zgodności będzie wymagała jej udziału. W takim wypadku, w sytuacji gdy przedsiębiorstwo zarejestrowane w Londynie po okresie przejściowym lub po 31 października przy „twardym” brexicie będzie chciało wprowadzić na rynek hiszpański np.

Przewidywania ekonomistów stawiają Polskę na siódmym miejscu wśród państw członkowskich UE – za Czechami a przed Niemcami. Zdecydowanie najbardziej poszkodowana brexitem będzie Malta, za nią plasuje się Irlandia, a kolejne miejsca zajmują Słowacja, Belgia i Holandia. Z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE najlepiej – poza Grecją – poradziłyby sobie Finlandia, Estonia i Łotwa. Polska będzie jednym z państw UE najbardziej dotkniętych ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty – uprzedza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów, w nowej sytuacji geopolitycznej najmniejsze straty mogą ponieść eksporterzy wyrobów mięsnych – konkurencyjnych cenowo i jakościowo w skali całej Europy.

na skutek konfliktu wokół reformy sądownictwa oraz polityki rządu często opartej na otwartej konfrontacji z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej 3 . Czynnikiem kluczowym jest kryzys migracyjny. Imigranci osiedlający się na Wyspach zaczęli być postrzegani jako niebezpieczni ze względu na odmienność kulturową oraz zagrożenie https://maxitrade.com/pl/brexit-konsekwencje/ dla brytyjskiej tożsamości. Co więcej, zaczęto obawiać się, iż cudzoziemcy zabiorą miejsca pracy rodzimym mieszkańcom kraju – strach ten deklarują przede wszystkim osoby o niskich dochodach. Przy imporcie towarów – zgodnie z przepisami unijnymi – będzie naliczany podatek VAT, natomiast eksport jest zwolniony z podatku VAT.

„Mieszkam o parę mil od granicy i większość czasu pracuję w Anglii. Wtedy bałem się niepodległości, ale brexit konsekwencje Brexit wszystko zmienił. Byłem zszokowany, że Szkocja została wyciągnięta z UE wbrew woli większości.

Tymczasem bez takiego statusu cudzoziemcy nie będą mogli nie tylko legalnie pracować, ale też korzystać z bezpłatnej służby zdrowia czy wynajmować mieszkanie. Dlatego też – mimo wielokrotnych zapewnień brytyjskich władz, że obywatele UE zachowają swoje prawa nawet w przypadku bezumownego brexitu – Polska zawarła z Wielką Brytanią dwustronne porozumienie gwarantujące utrzymanie obecnych warunków pobytu polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w Polsce. Brytyjski parlament znów nie przeprowadził głosowania nad umową brexitową. Nie dopuścił do tego spiker Izby Gmin, powołując się na przepis z początku XVII wieku. W związku z tym swoje głosowanie nad umową odkłada także Parlament Europejski.

Użytkownik korzystający z odnośnika będącego adresem e-mail zgadza się na przetwarzanie jego danych (adres e-mail oraz dobrowolnie podanych danych w wiadomości) w celu przesłania odpowiedzi na przesłane pytania. Dla Holandii kanał La Manche jest ważnym punktem tranzytowym.

  • „Nie ma się co oszukiwać – wkraczamy na nikomu nieznany grunt” – wtórował mu inny urzędnik.
  • W styczniu 2019 r.
  • Nawet jeśli nowa umowa handlowa z Europą zostanie podpisana, to z pewnością się źródłem wielu wyzwań w otoczeniu biznesowym będą wyższe koszty finansowania, odpływ inwestycji i załamanie eksportu – powiedział Subran.
  • Polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański w wystąpieniu na corocznej konferencji zorganizowanej przez Politykę Insight w lutym 2019 r.
  • europejskich, Davida Frosta z wysokimi przedstawicielami UE przed tygodniem, miała nabrać przekonania, że głównym planem rządu Johnsona jest twardy brexit.
  • A Królestwo Niderlandów wydaje się z chęcią wychodzić naprzeciw tym nadziejom i angażuje się w koordynację stanowisk w ramach Nowej Ligi Hanzeatyckiej, której nieformalnymi członkami są Dania, Finlandia, Irlandia, Szwecja i państwa bałtyckie.

Jednak podobny pokój w żadnym razie nie został osiągnięty w całej Europie. W szczególności nie został on osiągnięty na zachodnich Bałkanach, gdzie prastara nienawiść zagraża stabilności regionu. W tamtej części Europy wojujący sąsiedzi potrzebują przede wszystkim wspólnego domu w rodzaju tego, który próbowało, nieskutecznie, stworzyć imperium austro-węgierskie.

Brexit jest też przestrogą dla polskiego społeczeństwa, do czego może doprowadzić antyeuropejska narracja elit politycznych. Polacy są wyraźnymi zwolennikami członkostwa Polski w UE, jednak mają duży kredyt zaufania do obecnego rządu. Są też co do zasady podzieleni w kwestii tego, czy UE ma prawo ingerować w sprawy związane z reformą sądownictwa 25 . W zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego opozycja będzie zapewne zwracała uwagę na fakt, że posunięcia polskiego rządu spychają Polskę na margines integracji i docelowo mogą doprowadzić do wyjścia Polski z UE (polexitu). Negocjacje rozwodowe, które pokazały, że to UE trzyma wszystkie karty, ułatwiają opozycji budowanie narracji, że działania PiS są szkodliwe dla interesów Polski.

Możliwe jest także pojawienie się wymogu dostarczenia dodatkowych potwierdzeń ich posiadania. Warto zatem zadbać o to, aby przed 31 października 2019 r. uzyskać niezbędne kwalifikacje (lub ich uznanie) na terytorium Wielkiej Brytanii. Do tej pory Umowa Wyjścia nie została zaakceptowana przez parlament brytyjski, co oznacza, iż istnieje znaczące ryzyko bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. hard brexit). W tej sytuacji Komisja Europejska oraz państwa członkowskie podjęły stosowne działania przygotowawcze i wezwały do tego przedsiębiorców.

(ok. 5 mld złotych) – wynika z wyliczeń opublikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na które powołuje się portal wiadomoscihandlowe.pl. Pewnie tak, toż to strategiczny partner współpracy zagranicznej.

Po brexicie, obrót towarowy z Wielką Brytanią będzie traktowany jako import i eksport z i do państw trzecich. Wpłynie to między innymi na moment powstania obowiązku podatkowego. Przy imporcie obowiązek ten z reguły powstanie wraz z wprowadzeniem towaru na obszar celny UE, czyli przy dokonywaniu odprawy celnej, co oznacza konieczność jednoczesnej zapłaty podatku (państwa członkowskie mogą jednak zezwalać na rejestrowanie podatku VAT od importu w deklaracjach okresowych). W obrocie towarami według przepisów o WNT i WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towarów. W praktyce może to wpływać negatywnie na płynność finansową przedsiębiorstw[10].

maszynę do produkowania materiałów pirotechnicznych, to przy przeprowadzaniu procedury zgodności nie będzie mogło korzystać z usług brytyjskich Jednostek Notyfikowanych, a wyłącznie tych, które są akredytowane w jednym z 27 państw członkowskich[16]. Brexit bez umowy oznacza również przywrócenie unii celnej na granicach Wielkiej Brytanii. Uruchomienie takich mechanizmów wywołałoby niedobór leków na Wyspach, gdyż wiele z nich obecnie jest sprowadzane z terenów UE.

miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy” – głosi raport. Były też inne sprawy związane z Kartą, z których jedna – co państwa rozbawi – wniesiona została przez Toma Watsona, obecnie wiceprzewodniczącego Partii Pracy, a wówczas szeregowego deputowanego, https://maxitrade.com/pl/ oraz przez innego szeregowego deputowanego, Davida Davisa, który później został ministrem ds. Brexitu. Dotyczyła ona ustawy o przechowywaniu danych. Sprawa trafiła do sądu, jednak zanim zdolny był on podjąć decyzję, rząd zmienił legislację.

brexit konsekwencje